Vrh “ F „

Calista Tricky Hafkins  X  Fire on Ice of Maranns Home

31. 1. 2009

CALISTA TRICKY HAFKINS „Líza“ Více o Líze Plemenná kniha
Bon. kód
DKK
PRA
CEA
0/0 iimbapbsnna/K1Q1
DKK 0/0 (HD A)
PRA negativní 2007
DNA CEA NORMAL

Výstavy: výborná

Zkoušky : ZVOP

Líza je hravá borderka, která bezmezně miluje vodu. Je to malá vydřička, do vody skáče s rozběhem. Velmi ráda cvičí, věnuje se sportovní kynologii, běhá agility.

FIRE IN ICE ON MARANNS HOME „Flann“ Více o Flanovi Plemenná kniha
DKK
PRA
DNA testy
DKK 0/0 (HD A)
PRA/CEA negativní 2008
DNA CEA NORMAL
DNA TNS NORMAL
DNA CL NORMAL

Výstavy : Hungary JCH. + mnoho dalších výst. ocenění

Zkoušky : ZVOP

Flann si nás během času stráveném na krytí velice získal, je to bystrý a kamarádský pes, s přátelskou povahou jak k lidem, tak i ke zvířatům. Je to pejsek narozený v Belgii, nyní žije v Maďarsku a do konce roku byl zapůjčen do Čech. Pochází z čisté australské linie. Má výborný exteriér s nádhernou a hustou srstí v barvě ee-red / australská červená /, výborným pigmentem nosu i očí, pěkně nesenýma ušima. Ovšem i přes tyto exteriérové klady je to především borderka, takže miluje pohyb, aportování, a také má vlohy k pasení. V chovatelské stanici Dajevera jsem měla možnost vidět a pohrát si se štěňátky po něm a fence Amy. Byla velice pěkná, vyrovnaná, temperamentní, hravá a s hustou srstí.

PŘEHLED ŠTĚŇAT
3 psi / 2 feny

FLYING FALCON „Falco“ FOTO
Pes, seal-white
rodinný pejsek, turistika
DNA CEA NORMAL
Domov: Prachatice
FEDERICO BLACK FUN „Rico“ FOTO WEB
Pes, černobílý
agility, výstavy
Výstavy : výborný
DNA CEA NORMAL
Domov: Brno
FUNNY FRANCIS „Fanny“ FOTO FOTO
Fena, černobílá
služební výcvik, výstavy
Zkoušky : BH
DNA CEA NORMAL
† 25.5.2010 nehoda
Domov: Mohelnice
FLANN IN ICE BLUE „Flann“ FOTO
Pes, modrobílý
Agility
DNA CEA NORMAL
52 cm
Domov: Kamenice
FIALKA FLOWER „Flér“ FOTOFOTO

Fena, modrobílá

† 14.2.2009 – infekce

VÁHOVÁ TABULKA

JMÉNO POHLAVÍ POR. VÁHA 1 TÝDEN 2 TÝDNY 1 MĚSÍC 5 TÝDNŮ 7 TÝDNŮ
Falco pes 396 g 775 g 1330 g 2380 g 3300 g 4700 g
Rico pes 409 g 770 g 1390 g 2630 g 3500 g 5100 g
Flann pes 424 g 790 g 1440 g 2700 g 3800 g 5800 g
Funny fenka 377 g 730 g 1360 g 2540 g 3700 g 5400 g
Flér fenka 316 g 605 g x x x x

 KRYTÍ/POROD

Datum krytí 29.11. a 3.12.2008 Datum porodu 31.1.2009

Narodilo se 5 štěňat, odchována byla 4 štěňata.

Porod trval od. 7.00 do hod. 11.30.
Průměrná porodní váha štěňat byla 384 g

DENÍČEK

25.3. Ani by mne nenapadlo, že štěňátka, tedy už jen dvě, u nás -moc tu nepade-ještě zažijí sníh…

Ale jak víte, počasí si letos dělá opravdu co chce, takže možné je téměř všechno a to klidně i během  jednoho dne. Sníh se klukům ohromně líbil, zjistili, že je to celkem dobré na olizování a měli z toho velkou srandu. Jelikož jsou schopni prozkoumat opravdu všechno, vydávají se na čím dál tím delší procházky, takže s Clerinou dnes odběhli až na pastvinu. A to je také napadlo prozkoumávat strouhu, kde je teď samozřejmě až moc vody … ale jim je to jedno..asi se jim líbí, když je zachraňuji :o)))

21.3.   A začíná velké loučení….

…jako první do nového domova odchází Funnynka, s majitelkou se rozhodně nudit nebude, jelikož se s ní chce věnovat služebnímu výcviku

…jako druhý 22.3. odjel Federico, na něj v novém domově čeká borderčí půlroční kamarád Cowboy Haliba, tak mu alespoň nahradí smečku, na kterou byl zvyklý u nás, v budoucnu bude běhat agility

9.3.    Štěňátka absolvovala oční vyšetření , mimo jiné i tonometrii, všechna jsou v pořádku.

16.3.   S prcky jsme byli u pana veterináře na očkování a čipování…

11.3. – 5 -6 týden  Za štěňátek už začínají být správné borderky

S prcky už je opravdu sranda, jsou správně temperamentní a akční, strávím s nimi hodně času hraním a prozkoumáváním nového prostředí. Prcci jsou velmi šikovní a zvídaví, nechají se zlákat na každou hru, takže je zajímá jak velký míč, prolézání rourou, nošení a tahání v podstatě čehokoliv, učíme se chodit po šikmé ploše z různých materiálů, máme udělanou takovou malou překážkovou dráhu, nejvíce na ní vyřádí asi Falco, je to taková motorová myška. Strašně krásně si vyhrají s Clerinkou, je to mladá a opravdu hravá fenka, takže si nechá od štěňátek líbit v podstatě cokoli – o to větší je na ně podívaná…. A Flaneček včera objevil kousek hnoje – no nebudu popisovat, nemohla jsem ho zavolat, přitom jinak přiběhne pokaždé…

Povahově jsou štěňátka velmi podobná, a myslím, že budou mít ideální povahy, dovedou být temperamentní a nechají se rozdovádět, ale také se nechají chovat a jsou z nich absolutní mazlíčci. Určitě budou učenliví a šikovní.

24-28.2. Během těchto dní začínáme zvykat štěňátka na pobyt venku

Tentokrát to šlo poměrně těžko, nebylo pěkné počasí, ale jakmile se udělalo trochu hezky, vzali jsme štěňátka na chvilku ven. Koncem týdne byla přesunuta do venkovního ubytování. Jsou v truhlárně a mají možnost jít ven. K dispozici mají spoustu věcí na prozkoumávání , řádění a hraní. Také je začínáme přikrmovat kašičkou a samozřejmě i granulkami.

15.2. Tak jsem si myslela, že už máme všechny nepříjemnosti za sebou, ale bohužel tomu tak nebylo…

Začátkem týdne jsme u modrobílé fenky objevily zvláštní strupovitou vyrážku /prý kožní plíseň/ na ocásku, nožičkách, uších  a čumáčku. Druhý den jsme šli k veterináři, ale i přes léčení se její stav stále zhoršoval a zhoršoval, plíseň se objevovala stále na větší ploše jejího tělíčka. Holčička přestala přibývat na váze, až nakonec odmítala sát i mlíčko. Během sobotního odpoledne už se opravdu trápila a tak jsme se rozhodli ukončit její vzlykání a naříkání . Je nám to moc líto, budeme na tebe Flerinko vzpomínat.

K infekci pravděpodobně došlo oslabenou imunitou spojenou s léčbou matky. Flerinka, když se narodila, velmi špatně dýchala, ale odsátím plodové vody a umělým dýcháním se vše zlepšilo a fenka byla v pořádku. Pokud by Líza neonemocněla, možná by jsme nepřišly ani o Flér. Je to ale pouze domněnka, ani veterinář mi nedokázal říci nic konkrétního…

5.2. Líza onemocněla, má zánět cecíku

Bohužel ne vždy vše probíhá tak jak má a zjistili jsme, že Líze dnes nebylo vůbec dobře a příčinou její vysoké teploty a apatie je zánět cecíku . Líza dostávala 5 dní antibiotika, vypadalo to s ní velice zle. Vždy, když jsem se šla na ní podívat, bylo to s velkou obavou o to nejhorší.. Abych jí trochu ulevila, dávala jsem k ní štěňátka po dvou hodinách na pití, ostatní čas spokojeně spinkala ve vyhřívané krabici vedle ohrádky. Čtvrtý den jí zánět praskl a krvavý hnis mohl odtékat. V té chvíli se jí ulevilo. Další dny se postupně odloučila zánětem zasažená tkáň. Rozhodně to nevypadalo nikterak vábně, v místě byla díra zhruba10 cm, kterou jsem omývala řapíkem a tak se rána velmi rychle začala hojit, tak jak mi říkal veterinář. Líza o cecík pravděpodobně přijde, byť jí zůstala i malá část bradavky. Uvidíme, jak se to nakonec úplně zahojí.

.: Těhotenské aktuality :.          

 31.1. 6:00 Naše F-ková štěňátka se rozhodla, že chtějí konečně na svět

Noc jsme strávili poměrně v klidu, Líza se zabývala hlavně přendáváním ručníku, polštářku a tenisáku z jedné strany pelechu na druhou, občas hrabala. V šest hodin nám ohlásila hlasitým pískáním, že už to konečně začalo. V sedm odešla první plodová voda a pak se celou dlouhou hodinku snažila o vytlačení prvního štěňátka. Skoro jsem měla strach, jestli bude živé, ale přesně  v 8:00 přišel na svět čiperný klučina.

8:00 kluk, seal-white, 396g, s  širší lysinou, dosahující až k límci, ale límec tvoří jen úzká čárka

9:00 kluk, černobílý, 409g, také s širší lysinkou, límec má tvar trojúhelníku

9:30 kluk, modrobílý, 424g, s širší lysinkou, bez límečku

9:53 holčina , černobílá, 377g, s širokou lysinou a velkým límcem

11:03 holčina, modrobílá, 316g, s lysinkou a tečkou na hlavě a s tenkým límcem na jedné straně

Vypadá to, že stav 3:2 / stejný jako u vrhu předchozího / bude konečný. Líza je svědomitá a spokojená maminka. Už se nebaštila a spokojeně odpočívá. Myslím, že jí napoprvé 5 prcků stačí.

30.1. 16:00  Stále se neděje nic podstatného, co by stálo za zmínku   ….  čekáme a čekáme

22:30  Zhruba tak od osmi začala být Líza neklidná, přechází z místa na místo,  častěji hrabe a viditelně se připravuje na porod. Ale opravdu si netroufám říci, kdy se nám vyklube na svět první prcek…

 29.1. Miminek se dočkáme nejspíše zítra – dnes klesla teplota na 36,7

 28.1. Zatím je vše při starém

teplota se pohybuje stále mezi 37,1 – 37,5 . Na porod v nejbližších hodinách to tedy nevypadá a ani chování nastávající maminy tomu nenasvědčuje. V pohodě si užívá březost a ani chuť na cokoliv dobrého ji neopouští … A jako u lidí, den v bříšku navíc štěňátkům jistě neuškodí. Ideální termín porodu je v pátek, takže zatím není nějaký důvod k panice a rozhodně není nic v nepořádku.

 26.1. Líze se to začíná krátit, bříško je již dlouho nepřehlédnutelné a je díky němu neohrabanější, pomalejší a také ohleduplnější. Jinak je v pohodě, většinu dne, kromě procházek odpočívá. Od 58.dne (od neděle) měříme teplotu, abychom mohli lépe odhadnout termín porodu. Včera jsem naměřila 37,4 a večer 37,3 , dnes ráno 37,1. Tak v této chvíli si myslím, že by to mohla být středa. Ale ještě uvidíme…. 

26.1.  59.den – obvod bříška  77 cm – váha 22,3 kg

24.1.  57.den – obvod bříška  74 cm – váha 21,3 kg

19.1.  52.den – obvod bříška  71 cm – váha 20,8 kg

12.1.  45.den – obvod bříška  68 cm – váha 19,6 kg

6.1.    39.den – obvod bříška  63 cm – váha 18,5 kg

 6.1. Očekávaný den… v ordinaci jsem skoro napětím ani nedýchala, nejprve pan veterinář zkusil bříško pohmatem a podle jeho pohledu jsem usoudila, že TAM JSOU. Pak nám TY KULIČKY  pro jistotu  ukázal na sonu.

Celkem jich bylo vidět dost, ale nechtěla jsem je počítat, byla jsem šťastná, že to tentokrát vyšlo !!!

4.1. Během víkendu se Líze poměrně zvětšilo bříško, ale přikládala jsem to tomu, že se zabíjel čuník a tak pejsci dostali nějaké maso. Ale Líza vyhládla a zdá se , že bříško zvětšené zůstalo….v úterý půjdeme na sono.

1.1. Líza je stále veselá a přítulnější, stále ke mně při procházkách běhá a chce pohladit, bříško se zdá také malinko plnější, ale i tak by mohlo jít jen o falešnou březost.

3.12. Tak a teď měsíc čekání, ještě že budou mezitím vánoce se spoustou starostí, alespoň nám ten čas rychleji uteče. Samozřejmě bych chtěla, aby to tentokrát vyšlo, ale nechci si dopředu raději nic namlouvat, abych nebyla opět zklamaná.

2.12.  až do dneška byla Líza na Dajaveře u Flanna –   neveděla jsem, jak bude snášet cizí prostředí, ale zdá se, že výlet spojený s krytím se jí líbil, má velmi veselou náladu

29.11. devátý den hárání – odvážíme Lízu k Flannovi…. až tak jsme nepředpokládali, že by se to dnes povedlo, ale opak byl pravdou. Již dnešního dne byla Líza nakryta.

20.11. Líza začíná hárat. Konečně jsme se dočkali, je to celých 9 měsíců od hárání minulého. Vzhledem k minulému krytí, jsme se rozhodli nedělat vyšetření na progesteron, ale domluvili jsme se s momentální majitelkou psa, zda by u ní mohla Líza po dobu krytí zůstat.