Chovatelství

Pár slov o nás

Jmenujeme se Čížkovi, Pavla a František a v roce 1996 jsme se rozrostli o tři kluky, Fandu, Martina a Ondru. Žijeme na statku, v malé vesničce Střelskohoštická Lhota, 15 km západně od Strakonic, v Jižních Čechách. Více na Statek Čížkovi – Dvůr Lhota.

Chovatelská stanice

Naše chovatelská stanice byla založena v listopadu roku 2003, pod evidenčním číslem 1186/03 a názvem „Hafkins“. Zatím tento název nesou odchovaná štěňátka borderek, ale v budoucnu by to mohla být i štěňátka hovawartů po Clarisse.

Jistě se ptáte co to Hafkins znamená?

Mnozí si myslí, že je to odvozeno od Haf, haf….. , ale tak to není.

Zabýváme se zemědělskou výrobou, včetně chovu skotu bez tržní produkce mléka ,to znamená, že skot je celoročně na pastvě i s telaty – nedojí se. Náš první chovný býk plemene charolais se jmenoval Hafkins. A od chovu skotu a postupného rozšiřování pastvin nebylo daleko k pořízení border collie na přihánění….

Jak jsme se dostali k chovatelství ?

Náš první společný pes byla rotwailerka Bára bez PP (1992-1999) . Pak vybírali rodinného psa naši příbuzní a my jsme s nimi podlehli kouzlu hovawartů, tudíž k nám v roce 1999 přibyl Alan z Dudákova kraje. Uchovnění bohužel nevyšlo kvůli špatné kyčli. V červnu 2002 jsme si jeli pro border collii  Albu Okřešickou perlu ( Betku ) do Okřešic u Třebíče přímo na statek, kde její mamka také přiháněla kravičky z pastvy. Betka byla na pasení šikovná a teké hezká fenka. Tentokrát se uchovnění povedlo, založili jsme chovatelskou stanici a v roce 2004 jsme bez sebemenších problémů i díky výborným meteřským vlastnostem Betky odchovaly první štěňátka. Z vrhu „C“ u nás v roce 2005 zůstala Calista Tricky Hafkins. Na jaře 2007 přišel manžel s nápadem rozšířit smečku o dalšího hovíka, tentokráte o fenku Clarisse Daimar. Za rok ke smečce tak trochu neplánovaně přibyla  4 letá borderka Revel Bohemia Alké, která odchovala další pěkné vrhy a po které máme z vrhu „G“ roku 2009 neobvykle zbarvenou Ginger Geree Hafkins. I Clarisse se podařilo uchovnit a tak se v roce 2011 dočkáme našich prvních hovíčků.

Chovatelský cíl

U obou plemen se budeme snažit odchovávat především zdravá štěňátka, ze kterých vyrostou vyrovnaní jedinci, kteří budou svému novému majiteli dělat radost, ať už si pejska pořizuje jen jako rodinného společníka, kamaráda a hlídače (především u hw, ale i naše borderky hlídají) , či se s ním budou věnovat výcviku, psím sportům, pasení (především u boc, ale i naše Cleris pomáhá se zaháněním), výstavám nebo chovu.

U border colií při výběru krycího psa kladu důraz především na zdraví a výsledky zdravotních genetických testů, dále pak na povahu a charakter psa a pak exterier. Upřednostňuji  psy středního typu se středně hustým osrstěním, nejlépe s vlohami pro pasení…Naše štěňátka se uplatňují při pasení, agility, služebním výcviku, obedienci, dokonce i caniscrosu či skijoringu. S některými jejich majitelé zkoušejí tanec se psem, či se připravují na canisterapeutické zkoušky.

U hovawartů kladu důraz především na typ psa, líbí se mi … no prostě ten ideální typ, s pěknou širší hlavou a tím typyckým hovawartím výrazem. Ale stejně tak mi záleží i na povaze a zdraví.

Ale ze všecho nejdůležitější pro nás je, aby se štěňátko dostalo k majiteli/majitelům, kteří ho budou mít rádi.

Odchov štěňátek

Snažíme se o výbornou socializaci, štěňátka zvykáme na různé zvuky jak venku, tak doma, na zvláštní pohyby a situace, vyrůstají v početné rodině s dětmi, mají kontakt s ostatními domácími i hospodářskými zvířaty, zvykáme je na provoz aut a traktorů, jízdu v autě.

U štěňátek je samozřejmostí odčervení a očkování, mají celodenní péči. Budou tetovaná nebo čipovaná.
V době odběru jsou štěňátka zvyklá na granulky navlhčené vodou, které dostanou i na cestu domů.
Dále se nový majitel může těšit i na dárek pro štěňátko, kupní smlouvu, očkovací průkaz.

Průkaz původu bude zaslán obretem po vystavení a obdržení z Plemenné knihy.

Štěňátka mohou být novému majiteli předávána od 50.dne.

Spolupráce s majiteli

Rádi bychom s novými majiteli zůstali v kontaktu. Velmi rádi poradíme s výchovou, výcvikem, popřípadě s vystavováním, či uchovněním.
Jsme velmi rádi za fotky nebo informace, jak se pejskovi daří, či za jeho úspěchy.

Pokud máte o štěňátko z naší chovatelské stanice zájem, kontaktujte nás. Napište pár slov o vás a čím by pro vás štěňátko mělo být. Zda rodinným psem a společníkem, hlídačem nebo sportovcem, pomocníkem na vaší farmě, nebo zda máte zájem o výstavy a v budoucnosti se chcete věnovat i chovu. Rádi zodpovíme vaše dotazy a poradíme vám s výběrem štěňátka.