O border colliích

Standart plemene   Barvy plemene

Ovčáký pes

Border collie je po celém světě známá jako vynikající ovčácký pes. Zahání zvířata charakteristickým způsobem, specifickým pro toto plemeno. Pro borderku je velmi typický způsob držení těla při zaháňce: plíživý, s hlavou nízko u země. Pohled zůstává neustále upřený na ovce, ale pohyblivé uši, nečekané změny směru a přechod do polohy „lehni“ prozrazují, že kolie se k dobytku blíží širokým obloukem. Říká se mu „outrun“. Pes nutí jít ovce určitým směrem ne tím, že je kouše, ale pouze tím, že se na ně upřeně dívá. Typický pohled, kterým se border collie dívá, se nazývá „oko“. O velmi dobrém psu se říká, že má „eye“. Ne  každá borderka má  „eye“, některý pes projevuje pro práci větší vlohy než jiný, liší se také způsob práce psa u ovcí a psa u krav. Je však vždy možné méně schopného psa práci naučit prostřednictvím tréninku a skupiny zvířat, která je se psem sladěna. Zaháňka zvířat není vlastně nic jiného, než projev přirozeného loveckého pudu. U border collie je však konečné usmrcení kořisti zablokováno.


Další využití

Border collie jsou ovčáčtí psi a jako většina příslušníků těchto plemen i border collie jsou silně zaměřené na svého pána, jsou vysoce inteligentní, rychle se učí a rády pro svého pána pracují. Navíc jsou tělesně zdatné, šikovné a pružné a jsou schopny rychle reagovat. Tyto vlastnosti umožňují plemeni vynikat v nejrůznějších druzích psích sportů. Svou hodnotu však collie prokázali i jako psi slepečtí, lavinoví, a záchranářští, nebo jako stopaři.

Ve sportech, jako je agility, fly-ball, dogdancing, obedience, je toto plemeno často v početní převaze a téměř vždy patří k úplné špičce.


Povaha

Border collie jsou velmi inteligentní, energičtí, ale také velmi citliví psi. Jsou to opravdoví workoholici. Jsou to většinou zdraví psi a mohou se dožít až 15 let, proto by se měl příchod do rodiny pečlivě zvážit. Zda se jí můžete denně věnovat a  fyzicky, ale také psychicky ji zaměstnávat. V některých případech,  pokud není dostatečně zaměstnána, může být její chování nepříjemné  pro ni samou i pro její okolí. Border collie, které se nudí, mohou ničit věci kolem sebe a někdy i samy sebe. Také nahánění zvířat nebo aut, může být nepříjemné. Je samozřejmé, že border collie se od sebe odlišují, některé linie jsou zaměřené na sportovní využití a některé na práci u stáda. Každopádně to jsou vždy velmi aktivní psi. Border collie jsou  nekonfliktní, nejsou bojovné ani dominantní, ve většině případů dobře  vycházejí s ostatními psy i zvířaty, stejně tak i s dětmi, vlastními i cizími. Border collie potřebuje pána, který má již určité znalosti o výchově psů. Je velice inteligentní, ráda se učí, ale i nepěkné věci. Proto je nutné tomuto chování včas předcházet. Je ale velmi citlivá a i jedno rozzlobené slovo ji může vyvést z míry. Je třeba určit jasné hranice a být důsledný. Majitel si k ní musí vytvořit dobrý kamarádský vztah . Pak ho bude respektovat, bude poslušná a pracovitá. Potom stačí jediné slovo, mnohdy jen náznak a vycítí co po ní chcete.

Linie BOC

Jak je již uvedeno výše, v rámci standardu existuje několik linií, které se od sebe na první pohled velmi liší jak exteriérově, tak i povahově.
sportovní – lehčí kostra, mnohdy i krátkosrstá varianta, vztyčené uši, velmi vysoká aktivita
pastevecká – lehčí kostra, mírné osrstění, delší hlava s nízkým stopem, vztyčené uši, silný pastevecký pud
typická– střední kostra a hlava, střední osrstění, poloklopené či vztyčené uši, střední temperament
výstavní – robustnější kostra, bohaté osrštění, krátká hlava s výraznějším stopem, těžší ucho, klidnější povaha

Povaha a charakter jednotlivých linií se samozřejmě prolínají, nepase jen ta pastevecká , sportovat může každá, ale dalo by se říci, že ve své kategorii má pro tu danou činnost lepší předpoklady či větší šanci na úspěch, pokud se chcete nějaké činnosti věnovat vrcholově.

V naší chovatelské stanici odchováváme typické border collie, které se mi vždy líbily.