Barvy border colií
Povoleny jsou všechny barvy, pro chovnost nesmí být bílá na více než 50 % těla.
Základní barvy* :
▪ Černobílá (čb)
▪ Hnědobílá (hb)
▪ Modrobílá (mb)
▪ Lilabílá (lb)
▪ Australská červená s bílými znaky (ab), v zahraničí ee-Red
K základní barvě se přiřazuje :
▪ Výše uvedená barva + merle**
▪ Výše uvedená barva + sable*** (s tmavšími konci pesíků)
▪ Výše uvedená barva s pálením (tzv. tricolor)
▪ Výše uvedená barva s žíháním (tzv. brindle)
Kombinace základních barev s více znaky :
▪ Výše uvedená barva + merle** (s pálením, nebo s žíháním)
▪ Výše uvedená barva + sable*** (s pálením, nebo s žíháním)
Kombinace dvou základních barev :
Seal white (černohnědá s bílými znaky), může být i např. seal white merle
Kombinace bílé s ostatním zbarvením :
Bílo……… (tj. se znakem „xy“, rozumí se bílá na více než 50 % těla a navíc mimo irský vzor).
Poznámky:
* Jediná barva: (černá, hnědá, modrá, lila a australská červená) bez bílých znaků se vyskytuje opravdu velmi výjimečně.
** Merle: k černé přísluší – blue merle, k hnědé – red merle, k modré – slate merle (břidlicová), k lila – lila merle, k australské červené – australská červená merle. Bude lepší uvádět toto vžité označení, než „Výše uvedená barva + Merle“.
*** Sable: může být dark sable, sedlová sable, zlatá sable, modrá sable. I když jde o naprosto rozdílné barvy, stačí, když chovatel uvede jen SABLE.
Převažující bílá: jedinci tohoto zbarvení nejsou při bonitaci zařazeni do chovu. Někdy se stává, že při dospívání se poměr mezi tmavou a bílou změní, ale to lze v PP po bonitaci změnit.
Tečkování (Ticking): se zapisuje pouze při bonitaci, ne do hlášení vrhu, může se vyskytovat u všech variant.
Krémová s bílou (Champagne white) je jen další varianta australské červené, hodně zředěná, téměř bílá. Tato barva se zapisuje jako australská červená.
Upozornění 1: Merle na merle nesmí, je to velké zdravotní riziko. Bohužel, někteří psi geneticky merle mají skrytý projev nebo výskyt merle jen na malé části těla. Pak je ale velké nebezpečí krytí psem geneticky merle. Pes nemůže být přenašečem merle, to znamená, že štěně je merle pouze když jeden z rodičů je merle. Zde je na chovateli, aby si to ohlídal. Pokud si není jistý, nového majitele by měl na tuto skutečnost upozornit a vysvětlit mu nebezpečí spojení merle x merle…
Upozornění 2: Zdravotním rizikem může být také krytí psem s tzv. white faktorem nebo geneticky bílým. Barvy v kombinaci s bílou (bílá na čenichu, límci, břichu, nohách, špičce ocasu) by měly mít tzv. irský vzor (Irish pattern, Irish spotting). White factor je přetečení bílé barvy z břicha a vnitřní strany stehen pánevních končetin na jejich přední, a často i vnější, stranu. Tedy vlastně plynulé rozšíření irského vzoru do míst, kam nepatří. Geneticky bílá (genetically white = pattern-white = Pinto) znamená, že pes má bílé skvrny mimo irský vzor. Jsou často v podobě pruhů nebo samostatných skvrn na těle (většinou na zádech, bocích nebo větší části ocasu). Když tedy bude mít border kolie zadní nohy zepředu tmavé a např. na vnější straně stehna bude mít bílou skvrnu, bude to geneticky bílá a ne white faktor.
B/- D/- E/- K/- b/b D/- E/- K/- B/- d/d E/- K/- b/b d/d E/- K/- b/b D/- e/e K/- B/B D/- M a^ br^ S, s^ C T G | black brown (chocolate) blue lila diluted red (ředěná červená, Australská červená) seal (hnědá i černá) merle aguti (sable, saddle, tan points, wolf) brindle bílé skvrny (ROZLOŽENÍ SKVRN) albín tečky šedivění starších psů |
Komplikuje to skutečnost, že dva psi stejné barvy mohou být geneticky odlišní, tedy projev dvou rozlišných genotypů může být stejný. Další komplikace je v tom, že se barva i znaky během života vyvíjejí, při narození mohou být i dost odlišné od dospělosti.
Aktualizovaný seznam barev ze stránek klubu BCCCZ.
Stránky o barvách BOC přehledně i s fotografiemi zpracovala Bc.Veronika Tvrdá
http://barvy.weebly.com/
Německá Chs. Kleine Arche
http://kleine-arche.de/fellfarben-bc/