Vyhodnocení OFA (USA)

VYHODNOCENÍ  RTG DKK U SPOLEČNOSTI OFA (USA)

Od roku 2008 BCCCZ uznává i vyhodnocení DKK u americké společnosti OFA. Provedení vyhodnocení DKK má však drobné odlišnosti od českého provádění rentgenu a placení posudku, proto si prosím prostudujte následující informace:

1) věk psa/feny musí být v době provedení RTG vyšší než 24 měsíců
2) velikost filmu je stejná jako při vyhodnocování v ČR, rentgen však musí obsahovat tyto informace:
– jméno a CHS psa/feny nebo celé číslo zápisu v PK
– jméno veterináře nebo název kliniky, kde je RTG prováděno
– datum provádění RTG
3) vyplněný formulář, kde se vypisují informace o psu/feně, majiteli, ale také o klinice, kde je RTG prováděno. Veterinární lékař musí také vyplnit, jakou narkózu použil při přispání psa/feny a také potvrdit, že provedl identifikaci (čip, tetování).
4) poplatek za vyhodnocení RTG je 30 USD. Platba se provádí pouze strhnutím z platební karty. Na formuláři vyplníte druh karty (VISA/Mastercard), číslo karty a exp.date + kod. Platbu 30 USD si společnost OFA sama strhne z Vašeho účtu.
5) OFA vyhodnocuje poněkud odlišným způsobem než jsme v ČR zvyklí. Vyhodnocení provádí vždy 3 veterinární lékaři a na výsledku se musí alespoň dva z nich shodnout.
6) DKK má u společnosti OFA celkem 7 stupňů. Porovnání viz tabulka:

Výsledek OFA Výsledek převeden do FCI stupnice
EXCELLENT HD-A (HD-A1)
GOOD HD-A (HD-A2)
FAIR HD-B (HD-B1)
BORDERLINE HD-B (HD-B2)
MILD HD-C
MODERATE HD-D
SEVERE HD-E

Výsledek DKK od společnosti OFA bude uznávaný při bonitacích BCCCZ od roku 2008. Záleží jen na majiteli border collie, zda na bonitaci předloží výsledek od MVDr. Ekra či od společnosti OFA. Výsledek předložený na bonitaci se však považuje za konečný a neměnný.

Do bonitační karty se od roku 2008 bude zapisovat, kde byl RTG vyhodnocen, zda v ČR či u společnosti OFA.

Společnost OFA provádí nejen vyhodnocení DKK, ale také DLK, OCD a další, poskytuje slevy při zaslání více snímků od psů jednoho majitele, či více psů z jednoho vrhu.

Veškeré informace (v angličtině) a formulář volně ke stáhnutí najdete nawww.offa.org