O hovawartech

Standart plemene

Pár slov ode mne …
Po soužití se dvěma ( už třemi ) hovawarty mohu říci, že je to výborný hlídač a rodinný pes s velkým srdcem, což je jeho posláním a smyslem života.
Má rád celou svou lidskou smečku, není to pes závislý na jednom pánovi. Je kamarádský, dobromyslný, hravý i do vyššího věku a stále dobře naladěn. Miluje volnost, není vhodné ho často míti v kotci, nejoblíbenější jeho místo je před prahem svého domu. Rád běhá, čmuchá, objevuje  a chodí na procházky a kamkoli doprovází svého pána. Když ale páníček lenoší,  rád si zalenoší s ním. Je také mlsný, ale jak říká manžel “ umí inteligentně loudit „, takže naši psi se vždy těší na grilování. Ve výchově je potřeba důslednost, ale ne hrubost a drill, pak se velmi rád učí a je dobře ovladatelný.

Prostě je to úžasný pes 🙂

Články o hovawartech.

Text níže je převzat z velmi pěkných a obsáhlých klubových stránek hovawartů, které určitě stojí za návštěvu.

Je velmi povahově vyrovnaný, ale také citlivý na zacházení. Svého pána respektuje na základě vlídné důslednosti, nikoliv hrubosti a přílišné tvrdosti.

Vzhledem ke své povaze je hovawart schopen jakéhokoliv výcviku. Je však třeba respektovat jeho povahové zvláštnosti a potom jsou výsledky přímo překvapující. Rozhodně se hovawart nehodí do rukou egoistického, tvrdého výcvikáře a ani eventuální rady těchto typů výcvikářů na místních kynologických cvičištích nelze doporučit – spíše před nimi varovat.

Základním činitelem úspěchu, více jak u kteréhokoliv jiného plemene, je navázání co nejužšího, přátelského kontaktu se psem a to ihned v počátcích. To vyžaduje laskavost, sebeovládání, vyrovnanost, ale i důslednost.

Dále je třeba brát v úvahu, že hovawart je plemeno psů, které později vyspívá a podle toho přizpůsobit postup výcviku. Pokud chceme ve výcviku něčeho dosáhnout, je ovšem nutné začít hned se štěnětem. Rozdíl ve výcviku štěněte a dospělého psa je jen v míře zatížení. I u štěněte musí být výcvik důsledný, i u dospělého psa musí být výcvik koncipován tak, aby psa bavil.Odměnou bude temperamentní a radostné provádění výkonů.

Hovawart má zcela mimořádně vyvinuté vlohy pro pachové práce. V této disciplíně můžeme začít hned s malým štěnětem a rychle postupovat ke skvělým výkonům.

O velmi snadné ovladatelnosti byla již zmínka. Poněkud specifický přístup je však nutno volit při sportovním nácviku obrany vzhledem ke vrozeným povahovým vlastnostem hovawartů, především jejich nekompromisnímu obrannému pudu a většinou menšímu pudu kořistnickému.

Hovawarta lze připravit jako kvalitního služebního psa (řada psů má v ČR složenou zkoušku všestranného výcviku, v SRN je využíván policií), výborně lze jeho vrozené vlohy rozvíjet výcvikem záchranářským. Stopování, prohledávání i rozlehlých prostorů, vyhledávání v troskách, v lavinách i na vodě dělá hovawart pozoruhodně ochotně a rád. V r. 1992 hovawart Asko Tyrus paní Jany Svobodové byl ve vítězné 3 členné brigádě při mistrovství republiky záchranářů a v jednotlivcích se umístil celkově na 4. místě. V současnosti má fena Kesidy Plavý vítr složenou Zkoušku pohotovostní jednotky a je tedy připravená k praktické pomoci pro vyhledávání ztracených osob. Hovawart je vhodný i pro využití jako pes ovčácký.

Usilováním o pracovní výkonnost se podařilo vytvořit psa, který je snadno cvičitelný, má vynikající paměť, je značně pohyblivý a vytrvalý.

V dnešní době existuje široká škála zkušebních řádů a zkoušek, takže každý, kdo chce svého psa zaměstnat, má velkou možnost si vybrat podle toho, co se mu líbí i podle toho, na co by se jeho pes povahově hodil. Není třeba, aby se všichni museli věnovat jen tomu samému druhu výcviku či činnosti.

Plemeno hovawart je plemeno dle standardu pracovní, což znamená, že pro tituly Šampion ČR nebo Interšampion je třeba mimo výstavních úspěchů získat i tzv. certifikát složením určitých zkoušek. Tento certifikát zároveň opravňuje psa na výstavě ke vstupu do třídy pracovní.